Mikor és miért szükséges a gyökérkezelés?
A fogban lévő mély szuvasodásból baktériumok juthatnak a fog gyökécsatorna-rendszerébe, ahol az itt lévő lágy szövetekben, azaz a fogbélben (vérerek, idegek, kötőszövet) gyulladást okoznak.
Az akut fogbélgyulladás igen nagy fájdalommal jár, ilyenkor sürgős ellátásra szorul a páciens.
Sokszor a krónikus fog körüli gyulladások “véletlenül” derülnek ki egy-egy panoráma röntgen felvétel készítése és elemzése során. Ezek a fájdalommentes, tünetnélküli gyulladások később fellángolhatnak, komoly fájdalmat, az arc megduzzadását okozva.
Más esetekben ez a gyulladásos folyamat lassan zajlik, mely során a fogbél szinte tünetek nélkül elhal és a fertőzött gyökércsatornából baktériumok jutnak a foggyökér körül lévő szövetekbe. Ilyenkor krónikus gyulladás alakul ki a gyökérhártyában és a gyökeret körülvevő csontban. Ez gyulladásos gócként más betegségeket okozhat a szervezetben pl. : izületi gyulladást, szemészeti problémákat, vesegyulladást, hajhullást, stb.
A gyökérkezelés célja és menete
A gyökérkezelés során a gyulladásos folyamatok megszüntetésével hosszú távon megőrizzük (konzerváljuk) a fogat a funkció (rágás, beszéd) és az esztétikum (mosoly) érdekében.
-
Kiindulási röntgenfelvétel készítése (panoráma-, vagy fogröntgen).
-
A fogbélüreg megnyitása, a gyökércsatorna rendszer feltárása. Ekkor eltávolítjuk a fogból a régi töméseket, koronákat, egyéb fogműveket, megtisztítjuk a fogat a szuvas törmeléktől, majd felnyitjuk a fogbélüreget, lokalizáljuk a gyökércsatorna bemeneteket.
-
A gyökércsatornák feltárása és hosszuknak bemérése elektromos mérőműszerrel, valamint röntgenfelvétel készítésével a fogba helyezett gyökértűkkel (tűskontroll) történik.
-
A gyökércsatornák feltágítása, mechanikus és kémiai tisztítása. Ezt különféle kézi és gépi műszerekkel végezzük, miközben többféle fertőtlenítő folyadékokkal öblögetjük a csatornákat.
-
A gyökércsatornák tisztítása ultrahanggal. Az ultrahangos műszer a csatornákban lévő fertőtlenítő folyadékokban mikroörvényeket kelt, amelyek segítségével a folyadékok a kicsi és szűk mellékcsatornákba is képesek bejutni, és kifejteni baktériumölő hatásukat.
-
A gyökércsatornák szárítása papírcsúcsokkal. Ekkor a különböző méretezésű speciális papírszálcsákkal kiszárítjuk a csatornákat.
-
A gyökércsatornák feltöltése gyógyszerrel és a fogbélüreg zárása ideiglenes töméssel. A gyökércsatornákba gyógyszeres pasztát juttatunk, amely baktériumölő és gyulladáscsökkentő hatású. Súlyosan fertőzött csatornák esetében egy idő után szükség lehet a gyógyszer cseréjére.
-
A gyökércsatornák lezárása végleges gyökértöméssel. Ekkor a csatornákba gyökértömő pasztát és gyökértömő csúcsokat (guttaperha csúcsokat) tömörítünk.
-
A gyökértömés ellenőrzése kontroll röntgen felvétel készítésével.